Na czym polega USG bioderek?
Zacznijmy od tego, czym jest USG. To metoda obrazowania tkanek, wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Badanie jest dla dziecka w pełni bezbolesne, bezinwazyjne i nieszkodliwe, choć z uwagi na sam fakt wykonywania USG malec może płakać. USG bioderek ma charakter przesiewowy i jego zadaniem jest wykrycie zaburzeń w obrębie stawów biodrowych. Szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. USG bioderek znajduje się w ofercie Grupy Lux Med. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/usg.
USG bioderek – jakie choroby wykrywa?
USG bioderek u niemowląt skupia się na ocenie elementów kostnych i stawowych w okolicy biodra. W sposób szczególny podczas badania lekarz zwraca uwagę na ułożenie głowy kości udowej względem panewki. Nieprawidłowości w tym zakresie wiążą się z ryzykiem następujących przypadłości:
- podwichnięcie stawu biodrowego – częściowe wysunięcie się głowy kości udowej z panewki,
- zwichnięcie stawu biodrowego – całkowite wysunięcie się głowy kości udowej z panewki,
- dysplazja stawu biodrowego – najczęstsza wada wrodzona, polegająca na zniekształceniu biodra. Wyróżnia się postać czystą, dla której typowe jest wadliwe ukształtowanie biodra, i postać z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę.
Kiedy wykonywane jest USG bioderek?
USG bioderek powinno być przeprowadzone między 6. a 12. tygodniem życia. W przypadku rozpoznania w badaniu jakichś zaburzeń zazwyczaj po upływie 6 tygodni od pierwszego badania ultrasonograficznego lekarz zleca USG kontrolne. Powtórne badanie wykonywane jest celem kontroli postawionych podejrzeń. Nie należy przeprowadzać USG bioderek przed 3. tygodniem życia dziecka. Obraz w tym wieku jest trudny do oceny. Dodatkowo stwierdzone w nim nieprawidłowości często same się cofają lub badanie daje niejednoznaczny wynik. W sposób szczególny USG bioderek wskazane jest w przypadku m.in.: ograniczenia odwiedzenia, różnic w długości nóg, objawu Ortolaniego (przeskakiwania stawu), trudności w poruszaniu nóżkami.
Jak przygotować dziecko do USG bioderek?
USG bioderek nie wiąże się z koniecznością specjalnego przygotowania niemowlęcia. Rodzice powinni pamiętać jednak o odpowiednim ubraniu dziecka. Warto wybrać luźny strój, który będzie można bez trudu zdjąć na czas badania. Podczas USG bioderek dziecku zdejmuje się pieluchę, dlatego na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą podkład higieniczny. W przypadku bardzo ruchliwych niemowląt lekarz może poprosić rodzica o pomoc w przytrzymaniu malca. Jeśli u dziecka wykonywane było już USG bioderek, należy pamiętać o zabraniu ze sobą na wizytę wyników.